EQUITY INVESTMENT CORP
· CIK 0001685771
5 New
30 Added
31 Reduced
6 Exited
| # | Ticker | Company | Sector | Shares | Value | % Port | Chg Shares | Chg % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VZ | VERIZON COMMUNICATIONS INC | Communication Services | 4,594,178 | $230.6M | 4.52% | -48K | -1.0% |
| 2 | GSK | GSK PLC | Healthcare | 3,221,035 | $177.8M | 3.48% | -890K | -21.6% |
| 3 | USB | US BANCORP | Financial Services | 3,219,982 | $167.5M | 3.28% | -29K | -0.9% |
| 4 | PRKS | UNITED PARCEL SVCS INC | Consumer Cyclical | 1,608,869 | $158.3M | 3.10% | +67K | +4.4% |
| 5 | ZBH | ZIMMER BIOMET HOLDINGS INC | Healthcare | 1,744,304 | $157.7M | 3.09% | +411K | +30.8% |
| 6 | TTE | TOTALENERGIES SE | Energy | 1,712,911 | $155.8M | 3.05% | -558K | -24.6% |
| 7 | TGT | TARGET CORP | Consumer Defensive | 1,255,321 | $152.1M | 2.98% | +100K | +8.7% |
| 8 | PYPL | PAYPAL HLDGS INC | Financial Services | 3,132,034 | $141.7M | 2.77% | +1.1M | +57.3% |
| 9 | MDT | MEDTRONIC PLC | Healthcare | 1,598,680 | $138.5M | 2.71% | +76K | +5.0% |
| 10 | GSG | ISHARES TR | Financial Services | 1,346,116 | $135.5M | 2.65% | +759K | +129.3% |
| 11 | T | AT&T INC | Communication Services | 4,628,684 | $134.2M | 2.63% | +242K | +5.5% |
| 12 | CTRA | COTERRA ENERGY INC | Energy | 3,789,894 | $133.2M | 2.61% | -30K | -0.8% |
| 13 | KVUE | KENVUE INC | Consumer Defensive | 7,633,736 | $131.6M | 2.58% | +813K | +11.9% |
| 14 | — | PNC FINL SVCS GROUP INC | — | 630,850 | $131.3M | 2.57% | +4K | +0.6% |
| 15 | SNY | SANOFI SA | Healthcare | 2,663,054 | $128.3M | 2.51% | +39K | +1.5% |
| 16 | DOC | HEALTHPEAK PROPERTIES INC | Real Estate | 7,665,233 | $125.9M | 2.47% | +643K | +9.2% |
| 17 | — | PPG INDS INC | — | 1,145,694 | $122.5M | 2.40% | +150K | +15.1% |
| 18 | — | ICON PLC | — | 1,096,395 | $121.3M | 2.38% | +473K | +75.9% |
| 19 | WFC | WELLS FARGO & CO | Financial Services | 1,463,085 | $116.5M | 2.28% | -468K | -24.2% |
| 20 | HSY | HERSHEY CO | Consumer Defensive | 548,141 | $114.0M | 2.23% | -16K | -2.9% |
| 21 | GL | GLOBE LIFE INC | Financial Services | 817,306 | $113.7M | 2.23% | +7K | +0.9% |
| 22 | UL | UNILEVER PLC | Consumer Defensive | 1,950,151 | $111.1M | 2.18% | +107K | +5.8% |
| 23 | DEO | DIAGEO PLC | Consumer Defensive | 1,468,228 | $109.3M | 2.14% | +331K | +29.1% |
| 24 | — | WP CAREY INC | — | 1,582,830 | $107.6M | 2.11% | -43K | -2.7% |
| 25 | TRV | TRAVELERS COMPANIES INC | Financial Services | 368,544 | $107.5M | 2.10% | — | — |
| 26 | BAX | BAXTER INTL INC | Healthcare | 6,369,994 | $107.0M | 2.10% | +1.5M | +30.1% |
| 27 | TFC | TRUIST FINL CORP | Financial Services | 2,281,845 | $104.9M | 2.05% | +20K | +0.9% |
| 28 | DG | DOLLAR GEN CORP | Consumer Defensive | 870,995 | $103.4M | 2.02% | -177K | -16.9% |
| 29 | SHEL | SHELL PLC | Energy | 1,074,823 | $100.0M | 1.96% | +6K | +0.6% |
| 30 | AGNC | AGNC INVT CORP | Real Estate | 9,694,264 | $97.2M | 1.90% | +172K | +1.8% |
| 31 | EYE | NATIONAL FUEL GAS CO | Consumer Cyclical | 1,023,528 | $96.2M | 1.88% | — | — |
| 32 | INGR | INGREDION INC | Consumer Defensive | 846,456 | $95.4M | 1.87% | +57K | +7.2% |
| 33 | GPC | GENUINE PARTS CO | Consumer Cyclical | 859,945 | $90.9M | 1.78% | +103K | +13.5% |
| 34 | OSK | OSHKOSH CORP | Industrials | 607,246 | $89.4M | 1.75% | -15K | -2.4% |
| 35 | GSG | ISHARES TR | Financial Services | 400,595 | $85.6M | 1.68% | -112K | -21.8% |
| 36 | JLL | JONES LANG LASALLE INC | Real Estate | 257,971 | $78.5M | 1.54% | +23K | +9.6% |
| 37 | ADBE | ADOBE INC | Technology | 321,585 | $78.2M | 1.53% | NEW | — |
| 38 | HIG | HARTFORD INSURANCE GROUP INC | Financial Services | 567,999 | $76.8M | 1.50% | -13K | -2.2% |
| 39 | B | BARRICK MNG CORP | Basic Materials | 1,749,683 | $71.4M | 1.40% | -847K | -32.6% |
| 40 | NNN | NNN REIT INC | Real Estate | 1,662,396 | $69.9M | 1.37% | +111K | +7.2% |
| 41 | — | SCHWAB CHARLES CORP | — | 705,480 | $66.3M | 1.30% | -283K | -28.6% |
| 42 | BF.A | BROWN FORMAN CORP | Industrials | 2,423,972 | $64.1M | 1.25% | -360K | -12.9% |
| 43 | FDS | FACTSET RESH SYS INC | Financial Services | 287,617 | $62.4M | 1.22% | NEW | — |
| 44 | HMC | HONDA MOTOR CO LTD | Consumer Cyclical | 2,416,981 | $58.8M | 1.15% | +115K | +5.0% |
| 45 | SOLV | SOLVENTUM CORP | Healthcare | 775,793 | $50.7M | 0.99% | NEW | — |
| 46 | VT | VANGUARD INTL EQUITY INDEX F | — | 32,357 | $4.5M | 0.09% | — | — |
| 47 | GSG | ISHARES TR | Financial Services | 42,378 | $4.3M | 0.09% | -50K | -53.9% |
| 48 | IVR | INVESCO EXCHANGE TRADED FD T | Real Estate | 21,639 | $4.2M | 0.08% | — | — |
| 49 | VCSH | VANGUARD SCOTTSDALE FDS | — | 39,916 | $3.2M | 0.06% | -445 | -1.1% |
| 50 | VMBS | VANGUARD SCOTTSDALE FDS | — | 67,180 | $3.2M | 0.06% | +2K | +2.6% |
| 51 | WMB | WILLIAMS COS INC | Energy | 38,353 | $2.8M | 0.06% | -989K | -96.3% |
| 52 | VTIP | VANGUARD MALVERN FDS | — | 45,423 | $2.3M | 0.04% | +365 | +0.8% |
| 53 | VUSB | VANGUARD BD INDEX FDS | — | 45,475 | $2.3M | 0.04% | -1K | -2.4% |
| 54 | GD | GENERAL DYNAMICS CORP | Industrials | 5,152 | $1.8M | 0.04% | -277K | -98.2% |
| 55 | AAL | AMERICAN EXPRESS CO | Industrials | 3,519 | $1.1M | 0.02% | -2K | -41.0% |
| 56 | BSV | VANGUARD BD INDEX FDS | — | 12,479 | $978K | 0.02% | +80 | +0.7% |
| 57 | BND | VANGUARD BD INDEX FDS | — | 13,256 | $976K | 0.02% | +84 | +0.6% |
| 58 | GLP | GLOBAL PMTS INC | Energy | 13,872 | $934K | 0.02% | +3K | +32.8% |
| 59 | JNJ | JOHNSON & JOHNSON | Healthcare | 1,683 | $411K | 0.01% | -88K | -98.1% |
| 60 | DLTR | DOLLAR TREE INC | Consumer Defensive | 2,854 | $313K | 0.01% | -6K | -66.4% |
| 61 | EXPE | EXPEDIA GROUP INC | Consumer Cyclical | 1,306 | $302K | 0.01% | -949 | -42.1% |
| 62 | FITBI | FIFTH THIRD BANCORP | Financial Services | 5,768 | $268K | 0.01% | NEW | — |